Папата на бдеењето пред Велигден: Не ја губете надежта во долгата криза со пандемијата
Foto

Папата на бдеењето пред Велигден: Не ја губете надежта во долгата криза со пандемијата

Папата Франциск за време на бдеењето на Велика сабота по повод Велигден ги повика верниците да не губат надеж во долготрајната криза со коронавирусите, пренесе ДПА.

- Во часот на темнина, кога хуманоста се бори со пандемијата и другите болести, христијаните треба да ја земат предвид велигденската порака на ангелот - да не се плашат, рече 84-годишниот поглавар на Римокатоличката црква од базиликата Свети Петар во Ватикан.

Една порака за Велигден, рече тој, е дека секогаш е можно да се почне одново. „Дури и од неволјите на човечката историја Бог создаде нешто ново“ додаде тој.

- Од урнатините на нашите срца, рече папата, Бог може да создаде уметничко дело, од разурнатите остатоци од нашето човештво, Бог може да подготви нова историја.

„Во овие мрачни месеци на пандемијата, слушајте го Воскреснатиот Господ како не повикува да почнеме одново и никогаш да не ја изгубиме надежта, рече Папата, пренесе ДПА.

На полноќната служба на папата му се приклучија околу 200 верници и свештени лица. Само ограничен број луѓе годинава добија дозвола да присуствуваат на церемонијата на бдеење за Велика сабота, како претпазливост од ширењето на коронавирусот.

0 Коментари

Остави коментари