Оставките на Ковачевски и Џафери во Собрание, Пендаровски треба да му го предаде мандатот на идниот технички премиер

Комплетиран е  владиниот тим што ќе ја предводи државата во следните 100 дена. Собранието треба да ги констатира оставките на премиерот Димитар Ковачевски и на претседателот на Собранието Талат Џафери, а треба  да биде избран новиот претседател на законодавниот дом.

Целата процедура околу изборот на новата техничка влада, според предвидените законски рокови, треба да заврши на 28 јануари, односно в недела, кога се очекува на политичката сцена во земјава да стапи третата техничка влада.