Ѓоковиќ во финалето на Ролан Гарос ќе игра против Каспер Руд

Норвешкиот тенисер Каспер Руд се пласираше во финалето на Ролан Гарос откако вечерва со убедливи 3:0 во сетови го совлада Германецот Александар Зверев. Норвежанецот одигра цврсто и сигурно, лесно ги добиваше поените и тоа го покажува резултатот 6:3, 6:4 и 6:0.

Ова е трето финале на Грен слем турнирите за 24-годишниот Руд после УС Опен во 2022 и Ролан Гарос 2022 година и се уште го чека првиот трофеј.

Финалето на престижниот француски Опен ќе се одигра во недела. Ќе го играат Каспер Руд и Новак Ѓоковиќ. Српскиот тенисер денеска го елиминира Шпанецот Карлос Алкараз со 3:1 во сетови.

Новак Ѓоковиќ денеска славеше со 3-1 во сетови против Карлос Алкараз и се избори за финале на Ролан Гарос, каде што може да се закити со 23. гренслем-титула во кариерата, со што ќе стане најтрофеен тенисер.

Натпреварот го доби, откако Шпанецот се пожали на повреда.