Ѓоковиќ елиминиран од Монте Карло
Foto

Ѓоковиќ елиминиран од Монте Карло

Данил Медведев стави крај на учеството на Новак Ѓоковиќ во „Мастерс“ турнирот во Монте Карло.

Русинот го светскиот рекет бр.1 со 6:3, 4:6, 6:2 во четвртфиналето и за место во финалето ќе спори со сонародникот на Ноле – Душан Лајовиќ, кој претходно денеска го победи италијанскиот квалификант Лоренцо Сонего во два сета.

Русинот ја забележа првата победа против Ѓоковиќ откако досега имаше 3 порази од 31-годишниот Србин.

Медведев го добил својот единствен натпревар досега со својот следен ривал Лајовиќ – 6:2, 6:1 во Москва минатата година.

0 Коментари

Остави коментари