Од денес, Англија е под целосен карантин
Foto

Од денес, Англија е под целосен карантин

Од денес, во Англија е во сила целосен карантин. До почетокот на декември, Британците ќе можат да ги напуштат своите домови само за на работа ако не можат да работат од дома, да купат основни потреби, да вежбаат и ако мораат да одат во болница.

Училиштата, колеџите и универзитетите остануваат отворени. Пабовите, рестораните и баровите ќе вршат само достава. Карантин стана возможен откако синоќа пратениците во британскиот Дом на комуните убедливо ги поддржаа плановите на премиерот Борис Џонсон.

Очекуваното востание во парламентот никогаш не се случи, бидејќи со 516 гласа „за“ наспроти 38 „против“ или мнозинство од 478 гласови, пратениците ја поддржаа владата. Повеќето од оние кои гласаа против се од конзервативната партија Џонсон, кои сметаат дека карантинот е штетен на економијата и дека е бесмислен затоа што не работи.

Непосредно пред вчерашното гласање излезе официјалната статистика за заразените и жртвите, според која за 24 часа се пријавени 25.177 заразени лица, но бројот на жртви: 495, е најголем од мај.

Претходно, премиерот Борис Џонсон, во обид да ги смири критичарите на мерките за штедење, вети дека нема да има продолжување на карантинот по 2 декември, кога треба да истече. Тој, исто така, ги увери деловните лидери на тековната конференција на Конфедерацијата на британската индустрија дека ќе стори сé што е потребно за да се опорави од пандемијата.

0 Коментари

Остави коментари