Обамејанг e предводникот на Арсенал до трофејот во ФА Купот
Foto

Обамејанг e предводникот на Арсенал до трофејот во ФА Купот

Пјер-Емеринг Обамејанг е најзаслужниот за вчерашниот триумф на Арсенал над Челзи со 2:1 во финалето на ФА Купот.

На дуелот одигран на „Вембли“ во Лондон Обамејанг ги постигна двата гола за „топчиите“ во 28. минута од пенал и во 67. минута. Стрелец за Челзи беше Кристијан Пулишиќ уште во 5. минута.

Челзи го заврши натпреварот со играч помалку поради исклучувањето на Матео Ковачиќ во 73. минута.

По оваа победа, Арсенал се избори за учество во Лигата на Европа следната сезона.

Арсенал го освои ФА Купот по 14-ти пат и го поправи сопствениот рекорд.

0 Коментари

Остави коментари