Нова експлозија во „Слобода“ во Чачак, наредена е итна евакуација
Foto

Нова експлозија во „Слобода“ во Чачак, наредена е итна евакуација

Во силна експлозија, петнаесетина минути пред 20 часот, во кругот на фабриката „Слобода“ - Чачак се повредени најмалку двајца работници, како што јавуваат српските медиуми.

Во моментот на експлозијата, во неколку погони на фабриката имало неколку десетици вработени. За среќа, повеќето работници успеале да побегнат, а за двајца се знае дека се повредени при пукање и кршење на прозорците. Кабинетот на градоначалникот на Чачак нареди веднаш да се евакуираат граѓаните што живеат во близина на фабриката „Слобода“.

Ова е втор ваков инцидент во Чачак овој месец. Во почетокот на јуни се запали магацинот на фабриката каде што се складирале делови за склопување запалки. Во текот на ноќта следуваа повеќе експлозии кои предизвикаа огромни материјални штети. Според првите проценки што ги соопшти претседателот на Србија Александар Вучиќ, станува збор за штета од 1,5-2 милиони евра.

Според репортерот на РТС, експлозијата се случила во областа на фабриката „Слобода“. Неофицијално, останатите експлозивни направи експлодирале. По силната детонација, што се почувствува и во центарот на Чачак, над кругот на фабриката се формираше облак чад во форма на печурка.  

Тројца работници кои се здобиле со полесни повреди биле пренесени во Општата болница во Чачак. Портпарол на болницата во Чачак, Билјана Кожовиќ, вели дека три лица биле примени во болницата. 

 „Засега сите се со полесни телесни повреди. На двајца од повредените во моментов им се дијагностицираат, но според она што го видовме, тие се со полесни телесни повреди и сите ќе бидат задржани во болница, без оглед на видот на повредата, „Рече Кочовиќ. 

Четири екипи на брза помош се подготвени во фабриката, но пожарникарите сè уште не им дозволуваат да влезат во кругот на фабриката.

Градоначалникот на Чачак, Милун Тодоровиќ, нареди евакуација на граѓаните од околината на фабриката, а местото на средбата е стадионот на фудбалскиот клуб „Борац“.

0 Коментари

Остави коментари