Невреме во САД
Foto

Невреме во САД

Големо снежно невреме ги погоди соединетие американски држави. Повеќе од еден милион луѓе во североистокот во сад, се соочија со првото силна бура оваа сезона. Ширум државата се откажани се околу 800 летови, неколку илјади се одложени а голем број од патиштата се затворени.

Kога видов какво е времето надвор, знаев дека нема да полетаме. Сакавме да одиме со автомобил но и тоа не беше возможно.“

Времето е полошо отколку што очекувавме. Видовме и неколку сообраќајни несреќи.“

Повеќе од стотина летови се откажани во Чикаго, Сан Франциско, Њуарк и Бостон, а авион на авио компанијата „Delta“ се лизнал од пистата по слетувањето во Бафало. Поради снежните врнежи во текот на викендот, прокирани беа и главните автопати во државите Вајоминг и Колорадо. Лојкалните власи испратија препорака до жителите да не патуваат доколку немаат потреба.

„Доколку мораат да патуваат, тогаш убаво да проверат какво ќе биде времето во следните денови за да знаат што ги очекува.“ - изјави Грег Де Алба.

Според метеоролозите, невремето, кое започна неколку дена пред денот на благодарност, ќе трае до вторник. 

А силна бура ја погоди и југоисточна Франција каде животот го загубија петмина. Две лица загинаа поради поплава, а тројца спасувачи загинаа откако се урнал хеликоптер, француските власти.

0 Коментари

Остави коментари