Нереди во Шпанија поради новите мерки против коронавирус
Foto

Нереди во Шпанија поради новите мерки против коронавирус

Во текот на ноќта избија насилни судири во повеќе градови низ Шпанија меѓу полицијата и демонстрантите против новите ограничувања воведени во врска со пандемијата на коронавирус, соопштија денеска шпанските медиуми.

Немири избувнаа во Барселона, Билбао, Бургос, Сантандер, Валенсија и Леон. Според извештаите во медиумите, 29 полицајци и седум демонстранти биле повредени, а 32 лица биле уапсени.

Во многу случаи, се чини дека насилството го поттикнале екстремно десничарски групи поврзани со фудбалски клубови, според полицијата.

Дневниот весник „Ла Вангардија“ и државната телевизија РТВЕ објавија дека стотици луѓе се бореле со полицајците во Барселона до доцна во ноќта. Тие фрлале тули кон полицајците, запалиле канти за отпадоци и ограбиле неколку продавници. Уапсени се 12 лица.

За насилството полицијата ги обвини членовите на навивачкиот клуб Боиксос Ноис (Crazy Boys) на фудбалскиот клуб Барселона.

Слични инциденти се случија и во други градови.

Шпанија, која е силно погодена од епидемијата на коронавирус, воведе серија рестриктивни мерки, меѓу кои и полициски час, за време на кој граѓаните не смеат да излезат од своите домови. Училиштата и градинките се се уште отворени, но рестораните, театрите, кината и фитнес центрите мора да затворат.

0 Коментари

Остави коментари