НБА: Феникс со победа над Голден Стејт го израмни клупскиот рекорд
Foto

НБА: Феникс со победа над Голден Стејт го израмни клупскиот рекорд

Во дерби натпреварот на двете водечки екипи во НБА лигата одигран во Феникс, кошаркарите на „Санс“ го совладаа на домашен терен Голден Стејт со 104-96 и со тоа се израмнија на врвот на табелата со ефект од 18-3.

За Феникс ова беше 17 победа во серија со која го израмнија клупскиот рекорд, а до триумфот стигнаа предводени од Деандре Ејтон, кој запиша 24 поени и 11 скокови. Најдобриот играч на Феникс, Девин Букер, мина на паркетот само 15 минути поради повреда на бутниот мускул.

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу вторникот и среда:

Феникс – Голден Стејт 104-96

Бруклин – Њујорк 112-110

Торонто - Мемфис 91-98

Сакраменто – ЛА Лејкерс 92-117

Портланд – Детроит 110-90.

0 Коментари

Остави коментари