НБА: Денвер поразен од Хјустон

Српскиот центар Никола Јокиќ втор натпревар по ред одигра под вообичаеното ниво, а неговиот Денвер Нагетс повторно доживеа пораз. Хјустон беше подобар вo Колорадо со 114-106, а Јокиќ постигна 23 поени (9 од 26 од поле) со 16 скока и 5 асистенции. Џамал ​​Мареј даде 21, а Мајкл Портер Јуниор 20 поен. Ова е прв пораз за Денвер на домашен терен оваа сезона, а Нагетси сега имаат вкупен биланс 14-9.

Оклахома Сити Тандер го совлада Голден Стејт со 138-136. Оклахома стигна до продолжение откако Холмгрен ги погоди сите три слободни фрлања на 7,7 секунди до крајот. Најдобар за Тандерси беше Шеј Гилџус-Александер со 38 поени (15-30 од поле) и по пет скока и асистенции, Џејлен Вилијамс постигна 28, а Чет Холмгрен даде 21 поен. За Голден Стејт, Стеф Кари постигна 34, Камингс 24, а Клеј Томпсон 22 поени.