Најмалку 63 луѓе го загубија животот во невреме во Пакистан

Најмалку 63 лица го загубија животот во невреме што трае веќе четири дена во Пакистан. Во последните 24 часа загинаа 14 лица.

Повеќето од жртвите се во провинцијата Хајбер Пахтунхва, северозападно од Пакистан, каде се оштетени 1.370 куќи. Десетици луѓе се повредени.

Во Балуџистан е прогласена вонредна состојба поради поројните поплави. Обилен дожд врне и во хималајската област Кашмир.

Пакистан очекува обилни дождови во април поради климатските промени. Досега, во Балуџистан имаше 256 отсто повеќе дожд од нормалните количини, изјави метеорологот Захир Ахмед Бабар.

Пред две години, 1.739 луѓе го загубија животот во поплавите што потопија третина од Пакистан. Поплавите тогаш предизвикаа штета од 30 милијарди долари.

Обилни дождови овој месец наврнаа и во соседен Авганистан, каде досега животот го загубија 33 лица.