Најмалку 57 загинати во поплавите во Турција
Foto

Најмалку 57 загинати во поплавите во Турција

Најмалку 57 лица загинаа како последица на поплави и лизгање на земјиште на црноморското крајбрежје на Турција, соопшти турската Агенција за борба со катастрофи и вонредни состојби.

Поројните дождови во црноморските окрузи Кастамону, Синоп и Бартон во средата предизвикаа поплави што уништија станбени згради, автомобили и направија голем број патишта непроодни. Најмалку пет мостови се оштетени.

Според Агенцијата, 48 лица загинале во Кастамону, осум во Синоп и еден во Бартон. Осум лица се хоспитализирани.

0 Коментари

Остави коментари