Најмалку 35 загинати и 15 повредени во пожар во зграда во Кувајт

Најмалку 35 лица загинаа во пожар што зафати зграда во Кувајт, јавија кувајтските медиуми.

Повредени се 15 лица, а властите ги истражуваат причините за пожарот во јужната област Мангаф.

Пожан е ставен под контрола, изјави генерал-мајор Еид ал Овејхан од МВР на Кувајт.