Најмалку 33 загинати во поплавите во централна Кина

Десетици илјади луѓе до денеска се евакуирани од поплавените подрачја во централниот дел на Кина, а властите јавуваат дека на 33 е зголемен бројот на загинати лица, во поплавите што во провинцијата Хенан траат речиси една недела.

Неколку градови се поплавени и насадите се уништени бидејќи катастрофалното време се прошири на север, а официјалната новинска агенција Ксинхуа досега соопшти за 189 милиони долари директни економски штети.

Провинциското биро за метеорологија денеска го крена нивото на предупредување за бура за четирите града од северот на Хенан- Ксинџијанг, Анјанг, Хеби и Џиазуо, на највисокото ниво во четиристепениот систем за предупредување.

Меѓу загинатите се 12-те лица кои беа затекнати во поплавената подземна железница во главниот град на провинцијата Женгжу, на околу 650 километри југо-западно од Пекинг. Низ целата провинција осум лица се водат за исчезнати.

Повеќе од 73.000 луѓе се евакуирани од градот Анјанг, на границата со провинциите Хенан и Хебеи, откако од понеделникот врз градот паднаа над 600 милиметри дожд, јави Ксинхуа.

Врз малиот град Ксинсијанг, на север од Женгжу, од вторникот до денеска се  наврнати 812 милиметри дожд, со што е соборен локалниот метеоролошки рекорди, јави Ксинхуа. Се излеаја и седум средно големи вештачки езера, што влијаеше врз многу блиски села и градови.

Од вчера со врнежи се погодени повеќе од 470. 000 лица и повеќе од 55. 000 хектари земјоделски култури, јави Ксинхуа, додавајќи дека локалната влада распореди повеќе од 76. 000 членови на тимовите за пребарување и спасување.