Најмалку 29 луѓе загинаа во пожар во Истанбул

Најмалку 29 лица загинаа, а тројца се повредени во пожар што избувна во ноќен клуб во Истанбул на 2 април, соопшти канцеларијата на гувернерот на градот.

„Иако пожарот беше изгаснат благодарение на реакцијата на пожарникарите, во инцидентот животот го загубија 25 лица. Три лица се во болница со тешки повреди“, соопшти кабинетот на гувернерот Давут Ѓул.

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу изјави дека пожарот избувнал за извршување на работи кои биле подрумот каде што се наоѓа ноќниот клуб. Тој претходно на платформата Х рече дека бројот на загинати се искачи на 16.

Ноќниот клуб, кој беше затворен поради реновирање, се наоѓаше на приземјето на 16-катната станбена зграда во областа Бешикташ на европската страна на Истанбул.

Гувернерот Давуд Ѓул им рече на новинарите дека веруваат дека жртвите биле вклучени во реновирањето.

Пет лица се приведени на сослушување, меѓу кои и менаџерите на клубот и лицето задолжено за реновирање, изјави министерот за правда Јилмаз Тунч. Истрагата за причините за пожарот е во тек.