Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Најмалку 20 лица загинаа откако денеска избувна пожар во фабрика за производство на литиумски батерии во близина на главниот град на Јужна Кореја, Сеул.

Инцидент се случил утрово во фабрика лоцирана во Хвасеонг, јужно од Сеул.

За време на пожарот во фабриката имало 67 работници.