Најголем досега руски напад со беспилотни летала, 40 дронови лансирани кон Киев

Руската армија лансираше повеќе од 40 дронови кон главниот град на Украина, кои синоќа беа соборени од киевските системи за воздушна одбрана, но едно лице загина, соопштија украинските власти.

Додека Киев се подготвуваше за денешната прослава по повод годишнината од своето основање, пред 1541 година, руската војска го изврши најголемиот напад со беспилотни летала врз градот досега.

Градската воена управа на Киев соопшти дека тоа е најголемиот напад со беспилотни летала врз градот од почетокот на руската инвазија, пишува Киев Индипендент. Најмалку едно лице загина во нападите, а тројца се ранети. Градската управа соопшти преку апликацијата Телеграм дека главно се работи за беспилотни летала Шахед од иранско производство и дека нападот се одвивал во неколку бранови.

Денот обично се одбележува со улични саеми, концерти во живо и специјални музејски изложби. Слични планови беа направени и оваа година, но во помал обем.

„Историјата на Украина долго ги иритира несигурните Руси“, рече Андриј Јермак, шеф на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски.