МЗТ Скопје прв финалист во кошаркарското првенство

Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ќе има можност да го брани трофејот во македонското кошарларско првенство, откако вечерва по втор пат го совлада Работнички во полуфиналето на плејофот.

Аеродромци до своето 17-то финале додјде по 73:62 вечерва во СРЦ „Кале“ во Скопје и по вкупни 2:0 во полуфиналето.

Најефикасни во победничката екипа беа Војдан Стојановски и Кук со по 18 поени. На другата страна Малешевиќ реализира 14, Џелетовиќ 13.

Во финалето МЗТ Скопје ќе игра со подобриот од пресметката Пелистер - ТФТ.