МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија
Foto

МЗТ ќе игра за трофејот на турнирот во Романија

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето на турнирот во Романија, откако вчеравечер во полуфиналето го победија унгарски Шолнок со 115:94.

Македонскиот шампион триумфот го обезбеди во вториот и третиот период, кои заедно ги доби со 18 поени разлика (58:40). Највисокото водство на сино-белите изнесуваше 29 поени (105:76).

Натпреварот го одбележа македонскиот репрезентативец Марко Симоновски, кој речиси сигурно го одигра најдобриот меч во досегашната кариера со 42 постигнати поени и дури 12 постигнати тројки со само пет промашувања. Американецот Џабари Хиндс средбата ја заврши со 21 поен и девет асистенции, додека Нуни Омот постигна 15 поени, а Андреј Маслинко 12 поени. Андреј Магдевски средбата ја заврши со девет поени, Марин Морнар постигна шест, Дамјан Стојановски и Бојан Крстевски по четири, а Иван Волкановски два поени.

Тимот од Аеродром денес од 18 часот во борбата за трофејот ќе ги одмери силите со организаторот на турнирот Орадеа.

0 Коментари

Остави коментари