МВР: Приведен демонстрант кој повреди полицаец на вчерашниот протест и поднесена кривична пријава

Припадници на Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал при СВР Скопје денеска, по преземени мерки и активности, го лишија од слобода Г.К.(22) од Скопје, кој синоќа за време на јавниот собир фрлал со тврди предмети кон полициските службеници и повредил еден од нив.

- На 06.07.2022 околу 20.35 часот, за време на одржување на јавен собир на граѓани, организиран преку социјални  мрежи, Г.К. започнал да фрла со тврди предмети кон полициските службеници кои вршеле службени дејства околу обезбедување на собирот, нанесувајќи му повреда на еден од нив, соопштија од МВР.

Како што посочуваат, во координација со ОЈО Скопје поднесена е кривична пријава по брза постапка за кривично дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“ по член 385 од Кривичниот законик и лицето е изведено пред Судија на претходна постапка.