Монсунски дождови во Букурешт спроти дуелот на македонските фудбалери против Австрија
Foto

Монсунски дождови во Букурешт спроти дуелот на македонските фудбалери против Австрија

Невреме проследено со обилни врнежи од дожд ја зафати попладнево романската престолнина предизвикувајќи им големи проблеми на УЕФА и романските организатори спроти утрешниот натпревар меѓу македонската и австриската репрезентација во рамки на првото коло од групата Ц на ЕУРО2020.

Австријците денеска пристигнаа во Букурешт и според планираното требаше во 15:30 часот да го одржат својот прв и единствен тренинг на Националната арена во Букурешт пред утрешната пресметка со македонскиот состав.

По едночасовно одложување поради обилните врнежи од дожд австриската репрезентација се упати кон другиот крај на градот на стадионот на романскиот прволигаш Стеауа, каде невремето предизвика проблеми и со тренингот на македонската репрезентација.

Одлуката Австријците да не тренираат на Националната арена дојде по консултации со организаторите во обид да се зачува теренот во очекување, според најавите на метеоролозите, на нови обилни врнежи од дожд во романската престолнина во следните 24 часа.

Натпреварот меѓу македонската и австриската репрезентација започнува утре од 18 часот.

0 Коментари

Остави коментари