Мексиканскиот претседател соопшти дека Бајден ќе ја посети земјата на почетокот на следната година

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска изјави дека американскиот претседател Џо Бајден ќе го посети Мексико на почетокот на јануари во рамки на Самитот на северноамериканските лидери, кој претходно беше планиран за декември.

Лопез Обрадор ја најави посетата на Бајден на прес-конференција додека неговата влада се обидува да ги реши големите несогласувања околу енергетската политика на Мексико со САД и Канада.

Лопез Обрадор рече дека веројатно билатералната средба со канадскиот премиер Џастин Трудо и средбата на тројцата лидери ќе следи по неговата средба со Бајден.

 

Во разговорите меѓу лидерите на земјата, меѓу другото, се очекува да се разговара и за трговскиот договор САД-Мексико-Канада (USMCA). Во јули, Вашингтон и Отава побараа енергетската политика на Лопез Обрадор да се дискутира во рамките на USMCA, тврдејќи дека таа ги дискриминира американските и канадските фирми.