Мароко ги затвора аеродромите за летови од странство
Foto

Мароко ги затвора аеродромите за летови од странство

Мароко ги затвора своите аеродроми за летови од странство на две недели од понеделник навечер, поради страв од ширење на новата, високо мутирана верзија на Ковид-19, наречена омикрон, соопшти владината комисија.

„Одлуката е донесена поради брзото ширење на новата варијанта Омикрон, посебно во Европа и Африка, а со цел да се заштити здравјето на мароканските граѓани“, соопшти комисијата за следење на ситуацијата со коронавирусот.

0 Коментари

Остави коментари