Мали: Во судир на два воени хеликоптера загинаа 13 француски војници
Foto

Мали: Во судир на два воени хеликоптера загинаа 13 француски војници

Тринаесет француски војници загинаа во судир меѓу два воени хелкиоптера во Мали, соопшти канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон, пренесе ДПА.

До судирот меѓу хеликоптерите дошло вчера попладне, за време на операција против исламските екстремисти, наведе Елисејската палата, без да ја даде точната локација на несреќата.

ДПА дополнува дека околу 4.500 француски војници се стационирани во Мали, Нигер и Чад, како поддршка на нивните владини сили во борбата против џихадистите во регионот Сахел.

0 Коментари

Остави коментари