Македонската фудбалска репрезентација У-21 ги доби противниците во квалификациите за ЕП
Foto

Македонската фудбалска репрезентација У-21 ги доби противниците во квалификациите за ЕП

Македонската репрезентација до 21 година ги доби противниците во квалификациите за Европското фудбалско првенство 2023 кое ќе се игра во Романија и Грузија.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски ќе играат во групата Х со Франција, Србија, Украина, Фарски Острови и Ерменија.

Составот на другите групи е:

Група А: Хрватска, Австрија, Норвешка, Финска, Азербејџан, Естонија.

Група Б: Германија, Полска, Израел, Унгарија, Летонија, Сан Марино.

Група Ц: Шпанија, Русија, Словачка, Северна Ирска, Литванија, Малта.

Група Д: Португалија, Грција, Исланд, Белорусија, Кипар, Лихтенштајн.

Група Е: Холандија, Швајцарија, Бугарија, Велс, Молдавија, Гибралтар.

Група Ф: Италија, Шведска, Ирска, БиХ, Црна Гора, Луксембург.

Група Г: Англија, Чешка, Словенија, Албанија, Косово, Андора.

Група И: Данска, Белгија, Турција, Шкотска, Казахстан.

На ЕП 2023 ќе патуваат вкупно 14 селекции, плус домаќините Грузија и Романија.

0 Коментари

Остави коментари