Мајами уште еднаш го победи Бостон на негов терен

По првите два меча од финалната серија во источната конференција, Мајами веќе има два брејка откако и по вторпат го совлада Бостон овојпат со 111-105.

Мајами е во позиција ако ги добие следните два меча кои ги игра на свој терен, експресно да се пласира во големото НБА финале. Тимо кој беше на осмото место во регуларниот дел од сезоната, игра фантастично во плејофот.

Во првите минути од последната четвртина Бостон имаше и 12 поени предност, беше 89-77, но главните ѕвезди, Браун и Тејтум потфрлија во овој период, а Батлер и Адебајо ја анулираа негативата и на крајот дури и убедливо славеа со 111-105.

Барлет постигна 27 поени, одличен беше и Мартин со 25 поени, на Адебајо му недостасуваше само една асистенција за трипл-дабл, постигна 22 поени, имаше 17 скокови и девет асистенции. Во составот на Бостон, Тејтум даде 34 поени, имаше и 13 скокови, Браун постигна само 16 поени.

Следните два натпревари од серијата се играат во Мајами.