Лос Анџелес Лејкерс го освои НБА-купот

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс беа подобри од Индијана пејсерс со 123-109 во Лас Вегас во првиот НБА-куп.

Херој на победа на Лејкерс беше легендарниот кошаркар Леброн Џејмс кој беше прогласен и за МВП во натпреварувањето.

Лејкерс од самиот почеток водеше и рутински го чуваше водството во поголемиот дел од натпреварот.

 

Ентони Дејвис постигна дури 41 поени 29 скокови, додека Леброн запиша 24 поени, 11 скокови и четири асистенции.