Лео Меси ја освои рекордната седма „Златна топка“
Foto

Лео Меси ја освои рекордната седма „Златна топка“

По рекорден седми пат, Лионел Меси и оваа година ја освои „Златната топка“. Во Париз вечерва по 65-ти пат се додели најважната индивидуална фудбалска награда - „Златна топка“, која припадна на Лионел Меси, од ПСЖ.

Оваа престижна награда Меси ја освои во конкуренција на Роберт Левандовски од Баерн Минхен и Карим Бензема од Реал Мадрид. Зад Меси, со пет освоени „Златни топки“, останува Кристијано Роналдо.

Минатата година изборот за престижната награда што ја доделува „Франс фудбал“ не се одржа поради пандемијата со Ковид-19. Последното доделување на оваа награда, пред 2021 година, беше во 2019 година, кога, исто така, ја освои Меси.

0 Коментари

Остави коментари