Лејкерс ја прекинаа серијата од пет последователни порази по триумф над „биковите“
Foto

Лејкерс ја прекинаа серијата од пет последователни порази по триумф над „биковите“

Тимот на Л.А. Лејкерс го надигра како гостин Чикаго Булс со 123:107 во средба од регуларната сезона на НБА. Домаќините го почнаа одлично дуелот и поведоа со 34:16 по крајот на првата четвртина, која беше и најнеефикасна за „езерџиите“ од почетокот на кампањата.

Во втората сепак избраниците на Лук Волтон се разбудија и беа поубедливи – 39:26, за да се доближат на одморот на пет поени од противникот.

По паузата, предводени од најголемата ѕвезда Леброн Џејмс, Ел Еј постигна 43 поени, а тоа во голема мера го навести и крајниот победник во средбата. До крајот, немаше нови пресврти, и така Лејкерс ја прекинаа серијата од пет последователни порази во лигата.

За „езерџиите“ најпрецизен беше Џејмс, кој заврши со „дабл-дабл“ – 36 поени и 10 скока. Кентаурус Колдвел-Поуп и Кајл Кузма додадоа соодветно 24 и 21 за успехот.

За домаќините од Илиноис, Робин Лопез постигна 20, а Ото Портер-Џуниор 19, но тие се покажаа крајно недоволни за тимот на Чикаго.

„Биковите“ ја заземаат 13-тата позиција во Источната конференција и веќе ги загубија шансите за влез во плеј-офот, додека ,„езерџиите“ се 11-ти на Запад. Во следните дуели „Булс“ гостуваат на градскиот ривал на Лејкерс – Клиперс, додека Леброн и компанија патуваат до Канада за посета на Торонто.

Резултати од НБА

Индијана – Њујорк – 103: 98

Филаделфија – Кливленд – 106: 99

Чикаго – Лос Анџелес Лејкерс – 107: 123

Њу Орлеанс – Милвоки – 113: 130

Далас – Сан Антонио – 105: 112

Денвер – Минесота – 130: 107

Лос Анџелес Клиперс – Портланд – 104: 125.

0 Коментари

Остави коментари