Леброн Џејмс ќе го пропушти натпреварот против Голден Стејт

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс, продолжува со закрепнување од повредата на лекувањето на скочниот зглоб.

Леброн Џејмс ја искористи паузата на Ол-стар за да се закрепне од повредата. Според клубот, тој ќе го пропушти натпреварот против Голден Стејт вечер по полноќ.

Статусот на Џејмс за следните натпревари против Сан Антонио и Феникс се уште не е одреден. Според изворите, нема причина да се верува дека напаѓачот долго време ќе биде надвор од терените. Од клубот се надеваат дека третманот ќе му помогне во оптимална форма да пристапи кон завршниот дел од сезоната.

Мечот на Лејкерси со Голден Стејт минатиот месец заврши со победа на Лос Анџелес по продолжение. Леброн Џејмс постигна 36 поени, 20 скока и 12 асистенции.

Тимовите оваа сезона ќе се сретнат уште три пати.