Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса
Foto

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

– Нашата главна цел овде е пласман вo втората рунда и пред нас сега е решавачкиот натпревар против Чиле. Тоа е нашата шанса да ја постигнеме целта. Секако дека не сме задоволни од тоа што досега го одигравме, бидејќи претрпевме убедливи порази од Шведска и Египет. Сега треба да смениме нешто во нашите глави и добро да се подготвиме за дуелот со Чиле, изјави Лазаров.

Мечот се игра утре од 15:30 часот, а победникот, заедно со Египет и Шведска, ќе обезбеди пласман во следната фаза од групата Г.

Македонската ракометна репрезентација во првите две кола на Светското првенство  претрпе високи порази од Шведска (32:20) и домаќинот Египет (38:19).

0 Коментари

Остави коментари