Лас Вегас вторпат по ред шампион на женската НБА

Кошаркарките на Лас Вегас го победија тимот на Њујорк со 70:69 ноќеска во четвртиот натпревар од финалната серија на плејофот на ВНБА. 

Лас Вегас со вкупни 3:1 ја доби финалната серија.

Најзаслужна за победата на гостинките беше Аја Вилсон кој постигна 24 поени и забележа 16 скока. Таа беше прогласена за МВП на финалето.

Лас Вегас втора сезона по ред стана шампион на ВНБА.