Курти: Оптимист сум, но и внимателен

Премиерот на Косово, Албин Курти по средбата со лидерот на Демократската ујина за интеграција Али Ахмети во изјава за медиумите рече дека е оптимист, но внимателен како и дека подготвен е да направи се за уставноста, суверенитетот, територијалниот интегритет, јавниот и народниот интерес за сите граѓани.

- Охридското езеро е тектонско езеро, по е тивко и убаво место. Во оваа прилика, освен што сум оптимист, дојдов со намера и добра волја дека договорот постигнат претходно, кој за жал не беше потпишан во Брисел на 27 февруари, ќе продолжи преку разговори за планот за имплементација и на овој начин да се заврши договорот за нормализација, рече Курти.