Курц поднесе оставка по обвиненијата за корупција
Foto

Курц поднесе оставка по обвиненијата за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка по обвинувањата за корупција, јави ДПА. Доцна попладнево тој потврди дека се повлекува од премиерската функција.

Овој потег доаѓа откако австриските обвинители го именуваа конзервативниот политичар како осомничен во случај на корупција поврзана со употреба на јавни средства за плаќање позитивно медиумско покривање.

- Мојата земја ми е поважна од мене, рече Курц.

0 Коментари

Остави коментари