Косово се уште без одговор дали ќе го екстрадира Африм Исмаиловиќ
Foto

Косово се уште без одговор дали ќе го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Иако македонските власти дале гаранции дека на Африм Исмаиловиќ, осуден на доживотен затвор во процесот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро, ќе му се суди во присуство, Косово се уште не одговорило позитивно на барањето за екстрадиција на осуденикот.

Портпаролот на министерството за правда Александар Видиновски за МИА изјави дека косовската страна побарала гаранции дека доколку исмаиловиќ биде екстрадиран во земјава, ќе има повторено судење.

0 Коментари

Остави коментари