Кобајаши тримуфираше и во Гармиш
Foto

Кобајаши тримуфираше и во Гармиш

Јапонецот Рјоју Кобајаши е победник на денешните ски-скокови од новогодишната турнеја „Четири скокалници“.

По триумфот во Оберстфорд остварен пред три дена, Кобајаши денеска победи и во Гармиш-Партенкирхен на вториот натпревар од турнејата.

До победата, јапонскиот натпреварувач стигна со скокови од 143 метри во првата и 135,5 метри во втората серија, односно 291,2 освоени бода.

Второто место му припадна на Германецот Маркус Ајзенбихлер со 141 и 143,5 метри или 291 бод.

Трет беше Ловро Кос од Словенија со прескокнати 135,5 метри и 138 метри, 286 бодови.

Следен натпревар за најдобрите ски-скокачи во светот е на 4 јануари во австриски Инсбрук.

0 Коментари

Остави коментари