Ќе ги испере ли валканите алишта во судството најавениот ветинг?

Судско-обвинителска војна - чии „валкани гаќи“ излегоа на површина, по острите пораки и закани што едни на други си ги пратија шефицата на обвинителството за организаран криминал Вилма Русковска и судиите. Русковска утре на отчет пред Советот за јавни обвинители – ќе има ли постапка за неа? Прекршени ли беа протоколите во спроводот на Катица Јанева од Шутка до куќниот притвор? Има ли загрозување на човековите права на Бојан Јовановски за кој одбраната тврди дека е во критична здравствена состојба? Ќе ги испере ли валканите алишта во судството најавениот ветинг или повторно се ќе се сведе на предизборен популизам?

Дебатираат Александар Новаковски, адвокат на обвинетиот Зоран Милевски Кичеец и Туше Гошев адвокат и поранешен министер за правда.