Кина ќе добие втора трка во Формула 1
Foto

Кина ќе добие втора трка во Формула 1

Формула 1 ги потврди своите амбиции за второ ГП на Кина во календарот за промовирање на спортот во земјата. Ф1 активно е присутен во најнаселената земја во светот од 2004 година, со трка која во континуитет се одржува на патеката во Шангај. Плановите на „Либерти Медија“ се да го прошират пазарот на клучните пазари во Кина и во САД.

Почетокот на преговорите во Мајами траеа премногу долго, па втората трка ќе влезе во календарот во 2020 година. Потоа, исто така, ќе гледаме Гран при во Виетнам. За Кина, се уште е нејасно кога може да се одржи втора трка, но „Либерти Медија“, секако, ја става во своите долгорочни цели. Компанијата во сопственост на Ф1 изјави пред кинеската агенција „Ксинхуа“ дека сака да ја зголеми својата навивачка база во земјата. За таа цел, тие веруваат дека е потребно подолготрајно присуство и посветеност.

0 Коментари

Остави коментари