Киев: Русија изврши воздушен напад врз украинскиот град Лавов

Во раните утрински часови, градот Лавов во западна Украина беше потресен од експлозии, а локалните власти соопштија дека системи за противвоздушна одбрана биле вклучени во одбивањето на рускиот воздушен напад.

И градоначалникот на Лавов, Андриј Садовји и регионалниот гувернер Максим Козитски ги повикаа луѓето да останат во засолништа бидејќи се очекуваат нови напади.

Западниот дел на Украина беше во состојба на готовност за воздушен напад, кој започна околу 03:00 часот по локално време.