Хрватска: Најмалку 11 лица загинаа во сообраќајка

Најмалку 11 загинаа, а поголем број се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи околу 05:40 часот на автопатот А4 во правец кон Загреб, меѓу градовите Јарек Бишашки и Подворец.

Трагедијата се случила откако автобус со полски регистарски таблички излетал од патот, соопштија од хрватската полиција. Според информациите од тамошните медиуми, две лица загинале на лице место, а повеќе од 40 се повредени и веднаш хоспитализирани.

(Фото – Вјеран Жганец Рогуља)