Хамилтон најбрз на отворањето на новата сезона во Формула 1
Foto

Хамилтон најбрз на отворањето на новата сезона во Формула 1

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на првата трка во новата Формула 1 сезона возена вечерва за Големата награда на Бахреин.

Второто место му припадна на Макс Верстапен од Ред Бул, а трет беше Валтери Ботас од Мерцедес.

Пласман на првите 10:

Луис Хамилтон (Велика Британија, Мерцедес) 1:32:03.897 часа

Макс Верстапен (Холандија, Ред Бул) – 0.745 заостаток

Валтери Ботас (Финска, Мерцедес) – 37.383

Ландо Норис (Велика Британија, Мекларен) – 46.466

Серхио Перез (Мексико, Ред Бул) – 52.047

Шарл Леклер (Монако, Ферари) – 59.090

Даниел Рикиардо (Австралија, Мекларен) – 1:06.004

Карлос Саинц (Шпанија, Ферари) – 1:07.100

Јуки Цунода (Јапонија, АлфаТаури) – 1:25.692

Ленс Строл (Канада, Астон Мартин) – 1:26.713. 

0 Коментари

Остави коментари