Хамилтон брка три рекорди до крајот на сезоната
Foto

Хамилтон брка три рекорди до крајот на сезоната

Луис Хамилтон веќе си ја осигура својата титула бр. 6 во кариерата во Формула 1, но остануваат уште 2 трки до крајот на сезоната во кои може да создаде историја.

Постојат неколку достигнувања што Британецот може да ги подобри ако настапува на своето вообичаено високо ниво.

* Луис може да постави рекорд за најмногу поени во една сезона со подобрување на минатогодишното достигнување од 408. Досега тој има 381, па целта е доста остварлива.

* Британецот има 16 подиуми досега оваа сезона, негово најдобро достигнување е 17, што го дели со Мајкл Шумахер (2002). Сепак, две завршници во Топ 3, изгледаат совршено остварливи.

* Хамилтон би можел да биде првиот што освоил бодови во секоја трка од сезоната, како и да го подобри личното постигнување за победи за една година, откако до моментов е со 10, при рекорд од 11.

0 Коментари

Остави коментари