Кендрик Перкинс: Клиперс ќе стигне до финалето на НБА

Поранешниот НБА играч, а сега стручњак на ЕСПН, Кендрик Перкинс, смета дека Клиперси се фаворити во Западната конференција. 

- Лос Анџелес клиперс се најопасната екипа во Западната конференција. Сега е време Пол Џорџ и Каваи Ленард да се прослават и да стигнат до финалето на НБА, ако не и да освојат шампионска титула. Западот е нестабилен. Гледам во составот на тимот - одамна не е почеток на сезоната. Имаат еден од најдлабоките ростери во лигата. Ги гледам како тим насочен кон победа. Зубац погодува дабл-дабл, периметарските играчи работат на одбрана, Расел Вестбрук игра прилично проклето добра кошарка. Клиперс се моите фаворити во Западната конференција и тие ќе се пласираат во финалето на НБА, рече Перкинс на First Take.

Претходно стручњакот изјави дека Сакраменто ќе стигне до финалето на конференцијата.