Јован Митрески избран за претседател на Собранието

Собранието денеска со 64 гласови „за“ и 40 „против“ го избра Јован Митрески за претседател на Собранието. 

Митрески, кој беше досегашен координатор на пратеничката група на СДСМ, ќе биде претседател на Собранието до изборот на нов состав на Парламентот по изборите на 8 мај, и откако неговиот претходник Талат Џафери беше предложен за мандатар на техничката влада, која треба да биде избрана во недела на 28 јануари. 

Во расправата се обратија пратеникот Мартин Костоски од СДСМ, кој даде целосна поддршка за Митрески, Никола Мицески, координаторот на ВМРО-ДПМНЕ кој рече дека тие нема да гласаат за него, Арбер Адеми од ДУИ, кој му даде поддршка, а зборуваше и Димитар Апасиев.  

Новиот спикер даде свечена заклетва, по што како што е најавено ќе има примопредвање на фукцијата и куси изјави на Џафери и Митрески.

Митрески кусо се заблагодари за поддршката, како и на Џафери за успешното менаџирање на Собранието заедно со генералниот секретар Цветанка Иванова.