Јокиќ и Дончиќ предводници на претендентите за МВП

Центарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ и натаму е лидер на кандидатите за најкорисен играч во НБА за сезоната 2022/23.

Српскиот кошаркар во досегашниот дел од сезоната има просек од 24,9 поени, 11,0 скока и 9,7 асистенции.

Ѕвездата на Далас маверикс, Лука Дончиќ, го истисна Џејсон Тејтум (Бостон) од второто место.

Топ 10 претенденти за МВП на сезоната 2022/23 во регуларниот дел од сезоната во најсилната кошаркарска лига на светот:

1. Никола Јокиќ (Денвер)

|2 .Лука Дончиќ (Далас)

3. Џејсон Тејтум (Бостон)

4. Jанис Адетокунбо (Милвоки)

5. Џоел Ембид (Филаделфија)

6. Кевин Дурент (Бруклин)

7. Џа Морент (Мемфис)

8. Донован Мичел (Кливленд)

9. Џејлен Браун (Бостон)

10. Шеј Гилгес-Александер (Оклахома)