Извлечени двојките за ракометниот Куп на Македонија

Со ждрепка денес се извлечени двојките за првото коло во ракометниот Куп на Македонија.

Извлечени се следниве двојки: 

 • Бисинов Фрут Ленд – Мулти Есенс
 • Металург РА – Скопје 2020
 • Голден Арт – Аеродром
 • Кичево 2020 – Вардар Неготино
 • Еурофарм Пелистер 2 – Овче Поле
 • Партизан – ГРК Тиквеш
 • Еурофарм Пелистер – Шампион
 • МРК Куманово – Текстилец
 • Бутел Скопје – Македонија Ѓ. П.
 • Борец – Пролет 62
 • Драчево – Алкалоид
 • Преспа – Радовиш
 • Прилеп – Јехона
 • Астраион – Струга
 • Младост 1977 – Охрид. 

Натпреварите треба да се играат викендот 9 и 10 декември.

Бранителот на трофејот Вардар е слободен во почетното коло.