Избодени четири лица во Норвешка

Најмалку четири лица, од кои едно потешко, се повредени во напад со нож во Норвешка, соопшти полицијата.

Според медиумите, дојавата за нападот полицијата ја добила околу 8:47 часот по локално време.

 

Очевидец тврди дека на лице место имало неколку амбулантни возила и три хеликоптери.

На местото на настанот биле повикани и пожарникари, чиј шеф тврди дека полицијата во меѓувреме успеала да го совлада напаѓачот.

– Успеаја да го фатат, имаат контрола врз него. Тоа е се што знам засега – изјавил шефот на противпожарната служба.