Историски момент во НБА: Далас имаше серија од 30-0 и пак загуби

Во еден период од мечот меѓу Далас и Оклахома, резултатот беше 111-87 за гостите, но следуваше неверојатна серија на Дончиќ и неговите соиграчи од 30-0. Го свртеа резултатот и поведоа со 117-111 на четири минути до крајот, но не успеаа да победат.

Последните минути им припаднаа на кошаркарите на Оклахома кои победија со 126-120.

Дончиќ беше маестрален, направи трипл-дабл со 36 поени, 18 асистенции и 15 скокови, најдобар кај Оклахома беше Вилијамс со 23 поени.

Никола Јокиќ дојде до осмиот трипл-дабл оваа сезона, со учинок од 36 поени, 14 асистенции и 13 скокови, а направи и нешто што не му успеало на никој во последните 40 години. Српскиот кошаркар успеа на два меча по ред да направи трипл-дабл, а притоа да нема ниту една загубена топка. Тоа на никој не му успеало во последните четири децении.

Резултати:

 

Бруклин – Орландо 129:101

Детроит – Кливленд 101:110

Чикаго – Њу Орлеанс 124:118

Мајами – Индијана 129:144

Милвоки – Атланта 132:121

Далас – Оклахома 120:126

Феникс – Мемфис 116:109

Јута – Портланд 118:113 (прод.)

Сакраменто – Денвер 123:117

Лос Анџелес Лејкерс – Хјустон 107:97

ЛА Клиперс-Голден Стејт 113:112

Шарлот-Минесота 117:123