Ирачките демонстранти го запалија иранскиот конзулат во Наџаф
Foto

Ирачките демонстранти го запалија иранскиот конзулат во Наџаф

Антивладините демонстранти во ирачкиот град Наџаф вчера го запалија иранскиот конзулат во овој град, а силите за безбедност во другите делови од земјата убија шестмина демонстранти, соопштија ирачки официјални претставници.

Силите за безбедност користеле боева муниција врз демонстантите, јавија американските медиуми.

Во светиот шиитски град Наџаф е убиен еден демонстрант, а најмалку 35 лица биле повредени кога полицијата пукала со боева муниција врз демонстрантите за да ги смречи да влезат во зградата на иранскиот конзулат, изјави претставник на полицијата.

Демонстрантите го симнале иранското знаме од зградата на конзулатот и го замениле со ирачкото. Припадниците на персоналот на конзулатот не се повредени и успеале да побегнат од зградата. Властите во Наџаф воведоа полициски час.

Овој инцидент ја означува ескалацијата на демонстрациите кои од 1 октомври го потресуваат Багдад и поголемиот дел од јужен Ирак, кој доминантно е шиитски.

Демонстрантите ја обвинуваат владата, предводена од шиитите,  дека ја штити корупцијата, и го истакнуваат незадоволството заради лошите услуги на јавните служби и високата невработеност.

0 Коментари

Остави коментари